5 důvodů, proč prodávat a pronajímat bez realitky | ProdejToSam.cz
Home |  Poradna, články | 5 důvodů, proč prodávat a pronajímat bez realitky

5 důvodů, proč se spolehnout raději na sebe než na realitku

Chcete prodat nebo pronajmout svůj byt nebo dům? Potom je na místě zamyslet se nad tím, zda využijete služeb některé z realitních kanceláří, nebo jestli to zvládnete sami, bez její asistence. Právě druhá možnost je čím dál oblíbenější. Podívejte se s námi v následujících řádcích na to, proč tomu tak je.

To, co vede prodávajícího k tomu, aby prodával nemovitost sám, je celkově negativní pověst realitních kanceláří, i když je nutné dodat, že ne všechny jsou stejné a některé mohou být i hodně dobré. Stává se tedy, že prodávající už má s realitní kanceláří špatnou zkušenost, případně ji má někdo z jeho okolí – to ho posouvá k výběru samostatného prodeje či pronájmu.

 
 
 
 
 
 
 
 

Důvod č. 1 – přehnaná selekce zájemců

Dalším důvodem je například to, že prodávající či pronajímatel stojí při obchodu zájemci tváří v tvář. Často se stává, že prodávající nevyřazuje zájemce o nemovitost tak, jako to dělá realitní kancelář, která tímto krokem zavírá obchodu dveře. Jednoduše řečeno – tak dlouho vybírá, až přebere.

Důvod č. 2 – ušetříte za provizi

Pokud si říkáte, že provize realitnímu makléři či celé kanceláři nemůže být přehnaně vysoká, pak vězte, že může. Za uzavření obchodu si realitka účtuje odměnu ve výši 5 % z ceny nemovitosti. Často proto prodávající navyšuje kupní cenu o dalších 5 %, aby o tuto sumu nepřišel – to však není příliš férové vůči kupujícímu, protože provizi realitce nakonec zaplatí on.

Pro názornost: zatímco byste při prodeji nemovitosti v hodnotě 2 milióny dali 100 tisíc realitce, při prodeji bez realitky utratíte peníze jen za právní pomoc a za inzerci – suma sumárum může jít o 25 tisíc. A 25 tisíc je razantně nižší výdaj než 100 tisíc.

Důvod č. 3 – osobní jednání

Pokud vám připadá, že jednání se zájemci bude složité a že ho nezvládnete, začněte si trochu věřit. Lidé budou pravděpodobně více důvěřovat vám než makléři, o němž vědí, že mu z obchodu „něco kápne“, a proto se každému kupujícímu snaží vysvětlit, že právě tato nemovitost je pro něj jako stvořená, i když místo 4+1 s balkónem jde o 2+kk s výklenkem o metru čtverečním. Kupující toto nemají zapotřebí a dobře to vědí. Proto se budou raději bavit s vámi.

Důvod č. 4 – jednodušší a efektivnější komunikace

Právě proto, že budete komunikovat jen s druhou stranou, tedy s kupujícím, bude obchod od začátku do konce plynulejší. Nebudete si dlouze předávat informace přes makléře. Komunikaci tváří v tvář oceníte zejména v situaci, kdy budete chtít nemovitost pronajmout. Výběr nájemníka je totiž velmi důležitý a vy hned budete vědět, zda do bytu necháte nastěhovat hlučného metalistu nebo tichého podivína. Výběr bude zkrátka na vás a hodně ovlivní váš další život.

Důvod č. 5 – na rovinu a nezávisle

Realitní kancelář si může ve smlouvě s vámi nadiktovat, co se jí zamane. A když všechny body nepochopíte správně, můžete se snadno spálit. Pokud se ale rozhodnete prodávat nebo pronajímat sami, nebudete se muset trápit s něčím, co si někdo zbůhdarma vymyslel, aby na vás vydělal. Zcela jasně se domluvíte s advokátem, co bude požadovat za pomoc při sepsání kupní smlouvy, a u inzerce můžete mít také ihned jasno.

Spolehněte se na sebe, máte-li aspoň trochu času

Snad jedinou nevýhodou prodávání či pronajímání nemovitosti na vlastní pěst je čas, který k tomu budete potřebovat. Jste-li ale aspoň trochu flexibilní a nějakou tu hodinku denně ve svém časovém rozpočtu najdete, zkuste prodávat nebo pronajímat sami. Už z výše zmíněných důvodů.

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Koncept smluv a odhad ceny nemovitosti ZDARMA!


Další články

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Zdědit nemovitost může být radost, ale taky pořádná starost. Zvlášť pokud o ni nestojíte a chcete ji prodat. K takové akci totiž patří daň z prodeje.