7 věcí, na které dejte pozor u jednání s realitkou | ProdejToSam.cz
Home |  Poradna, články | 7 věcí, na které dejte pozor u jednání s realitkou

7 věcí, na které si určitě dejte pozor při jednání s realitkou

Prodej nebo pronájem nemovitosti můžete zvládnout bez realitky a zcela bez problémů. V případě, že však nemáte příliš času a raději některému makléři svůj byt či dům svěříte, připravte se dobře na všechny skulinky, které by vás mohly přijít pěkně draho. Na co si tedy dát při jednání s realitní kanceláří pozor?

Realitní makléři, respektive celé realitní kanceláře si na sebe potřebují vydělat. A pochopitelně na váš úkor, protože vy jste přece zákazník – ten, který platí.

Sedmero dobrých rad pro jednání s realitní kanceláří:

1. Dejte si pozor na to, s kým uzavíráte smlouvu– realitku si pěkně proklepněte a zjistěte, jaké zkušenosti s ní mají ostatní.

2. Přesvědčte se, že makléř efektivně naložil s vaším inzerátem na nemovitost– dal ho tam, kde by si ho opravdu mohl všimnout vážný zájemce?

3. Pohlídejte si správné nastavení kupní ceny. Makléři často chtějí prodat dům či byt pod cenou, aby ho zrealizoval co nejdříve nebo aby ho se svými „schopnostmi“ vůbec zrealizoval a získal provizi.

4. Dbejte na důkladný právní servis. Náležité právní dokumenty by měl sestavit odborník, nikoli samotný makléř podle pofidérní šablony. Vy byste jako prodávající měli mít možnost do všeho nahlédnout.

5. Pozor si dejte na formulku „výhradní režim prodeje nemovitosti“ – znamená totiž, že nemůžete svou nemovitost svěřit jiné realitce.

6. Myslete na správné vyplacení odměny makléři. Nepodepisujte smlouvu s formulkou „odměna za zprostředkování příležitosti“. Makléř by dostal tučnou odměnu už za to, že vám přivede zájemce, který však nemovitost nemusí koupit či pronajmout. A takových najde za malou úplatu skutečně dost.

7. Pozor na smluvní pokuty, které jsou součástí smlouvy mezi vámi a realitkou či makléřem – ty by vás nemusely příliš potěšit.

Na všechna tato úskalí musíte při prodeji či pronájmu nemovitosti myslet, když vše probíhá přes realitní kancelář nebo přes makléře. Není už jednodušší prodávat či pronajímat na vlastní pěst? My víme, že ano!

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Koncept smluv a odhad ceny nemovitosti ZDARMA!


Další články

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Zdědit nemovitost může být radost, ale taky pořádná starost. Zvlášť pokud o ni nestojíte a chcete ji prodat. K takové akci totiž patří daň z prodeje.