Daň z prodeje zděděné nemovitosti. Víte, kolik zaplatíte? | ProdejToSam.cz
Home |  Poradna, články | Daň z prodeje zděděné nemovitosti. Víte, kolik zaplatíte?

Daň z prodeje zděděné nemovitosti. Víte, kolik zaplatíte?

Zdědit nemovitost může být radost, ale taky pořádná starost. Zvlášť pokud o ni nestojíte a chcete ji prodat. K takové akci totiž patří daň z prodeje.

Už samotné dědické řízení může být pořádně náročné. Jednak prožíváte ztrátu více či méně blízkého člověka, také možná dochází k neshodám ohledně rozdělení majetku mezi všechny dědice. Pokud zdědí jednu nemovitost více osob, jde často o hodně složitý případ. My se spolu v následujících řádcích podíváme na tu jednodušší variantu, kdy má nemovitost jen jednoho dědice.

Daň z nabytí nemovitosti? Ta vám nehrozí

Pokud jste skutečně zdědili byt nebo dům, daň z nabití nemovitosti se vás netýká. Tu je totiž třeba zaplatit v případě, že dojde k úplatnému pořízení nemovitosti, tedy při koupi – teoreticky, protože v takových případech ji často vlastně platí prodávající.

Dani z prodeje zděděné nemovitosti se lze vyhnout

Ano, přesně tak. Zdědíte-li nemovitost a budete-li ji chtít prodat, můžete, ale nemusíte zaplatit daň z jejího prodeje. Závisí to na tom, zda mezi nabytím nemovitosti a jejím prodejem uplynula pětiletá lhůta.

Ale! Do této lhůty se započítává i čas, po který byla nemovitost ve vlastnictví zůstavitele, tedy toho, kdo vám ji odkázal. Pokud tedy zemřelý vlastnil onen byt či dům po dobu pěti let, můžete ho ihned prodat, aniž byste museli tuto daň platit.

Přečtěte si také: Prodávat s realitkou, nebo bez ní? Pro a proti

Na druhou stranu se ale pětiletá lhůta zkracuje o čas, kdy byla nemovitost ještě ve vlastnictví zemřelého, jen v případě, že se dědí v přímé linii, tedy po rodičích nebo prarodičích, případně mezi manžely. V ostatních případech je nutné vyčkat pět let od převodu vlastnictví a neplatit, nebo prodat, podat daňové přiznání a daň zaplatit.

Víte, kolik zaplatíte?            

Pokud se placení daně z prodeje nemovitosti skutečně nemáte šanci vyhnout, asi vás ihned napadne, kolik asi tak budete platit, když s prodejem nepočkáte, dokud neuplyne zmíněná pětiletá lhůta. Výše daně se pochopitelně odvíjí od hodnoty zděděné nemovitosti a činí 15 %, což není vůbec málo.

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Koncept smluv a odhad ceny nemovitosti ZDARMA!


Další články

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Prodej nebo pronájem nemovitosti vám ušetří spoustu peněz. Na druhou stranu se ale musíte spolehnout jen sami na sebe a na vybrané pomocníky, jako je advokát nebo někdo, kdo rozšíří váš inzerát. Vyhněte se při tom těm nejčastějším chybám!