Janin příběh: realitku už ne | ProdejToSam.cz
Home |  Poradna, články | Janin příběh: realitku už ne

Janin příběh: Spolehla jsem se na realitku a už bych to neudělala

Lokalita: Svitavy

Prodej: byt 2+1

Člověk může udělat spoustu chyb. Na profesionály se obrací, aby se jim vyhnul. To se ale často ukazuje jako největší omyl. Své by o tom mohla vyprávět Jana.

Všechno se zdálo být perfektní. Měla jsem ve svém rodném městě vysněnou práci, byla jsem v ní úspěšná, s přítelem všechno klapalo. Bydleli jsme spolu v bytě, který jsem si mohla díky nadstandardnímu platu pořídit. Jenže život je změna. Ač jsem si myslela, že taková situace už nemůže nastat, dostala jsem ještě lepší pracovní nabídku v Praze. Tedy přes půl republiky daleko.

Logickým krokem bylo pochopitelně stěhování. Co ale s bytem? Pronajímat jsem ho nikomu nechtěla, protože jsem nechtěla mít takhle daleko nemovitost, o kterou bych se musela starat a řešit případné komplikace. Proto jsem se rozhodla ho prodat.

Chtěla jsem ušetřit hlavně čas

Abych si všechno zjednodušila a měla dostatek času na včasné přestěhování, prodej svého 2+1 jsem svěřila jedné z realitních kanceláří. Byla jsem ochotna přistoupit na vysokou odměnu makléři, který za mě všechno udělá, navíc bezchybně, protože je to přece jen jeho denní chleba.

Toto rozhodnutí mě málem stálo samotný byt i peníze z jeho prodeje. Měla jsem dojem, že makléř bude můj dobrý průvodce všemi nástrahami, ale nakonec jsem dospěla k závěru, že mě „vymáchal“ v tom největším bahně.

První chybou bylo nesprávné sestavení inzerátu, což byla trochu i moje chyba. Pořád jsem ale doufala, že když se spletu, makléř mě usměrní. Špatně zvolené fotky moc zájemců nepřilákaly. Pokračovalo to nevhodným umístěním inzerátu. I přesto jsem se ale nakonec zaradovala, že jsme si s jedním zájemcem plácli.

Po sehnání zájemce přišlo peklo

Když tedy i zájemce nakonec byl, říkala jsem si, že se vše co nevidět vyřeší. Na řadu přišly právní náležitosti, o nichž jsem si myslela, že je má makléř v malíku. Kupní smlouvu ale sestavil s takovou právní „dírou“ (o skulince opravdu nemůže být řeč), že jsem najednou nebyla ani vlastníkem nemovitosti, ani jsem neměla peníze za prodej.

Kdo by dobrovolně platil, když už mu spadla nemovitost do klína? Kupujícímu se do toho samozřejmě nechtělo a stále odkazoval na chybu ve smlouvě. Nakonec jsem si musela od kamaráda půjčit na právníka, který mě z toho „vysekal“, ale levné to vážně nebylo.

Důvěřujte, ale prověřujte

Jak jsem si chtěla ušetřit starosti, tak jsem si je přidělala. Každému, kdo chce prodat nemovitost přes realitku, bych doporučila, aby si ji pořádně proklepl a zjistil, jak byli její klienti spokojení. Kdybych prodávala byt znova, rozhodně bych se spolehla sama na sebe. Věřím, že bych tolik chyb ani neudělala…

Jana

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Koncept smluv a odhad ceny nemovitosti ZDARMA!


Další články

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Zdědit nemovitost může být radost, ale taky pořádná starost. Zvlášť pokud o ni nestojíte a chcete ji prodat. K takové akci totiž patří daň z prodeje.