Lenčin příběh: jak jsme naletěli realitní kanceláři | ProdejToSam.cz
Home |  Poradna, články | Lenčin příběh: jak jsme naletěli realitní kanceláři

Lenčin příběh: jak jsme naletěli realitní kanceláři

Když svěříte prodej domu do rukou realitní kanceláři, věříte, že se obracíte na profesionály, pro které hraje roli odměna, ale také úspěch a radost klienta. V našem případě to tak bohužel nebylo. 

To, co nás čekalo, bylo hotové peklo. S manželem jsme bydleli ve vlastním domě v Praze a všechno se nám dařilo. Do té doby, než jsme zjistili, že maminka mého manžela je vážně nemocná a nemůže ve svém domě na vesnici na Moravě zůstat sama.

Rozhodovali jsme se opravdu jen pár minut, protože jsme oba podnikatelé a můžeme pracovat, odkud je nám libo. Řekli jsme si, že svůj dům prodáme a přestěhujeme se na Moravu, abychom mé tchýni pomáhali se vším, co už nezvládne sama.

Chtěli jsme to mít bez starostí

Krátce po našem rozhodnutí jsem se přesunula na Moravu a manžel měl s realitní kanceláří domluvit prodej našeho domu. Chtěli jsme mít prodej bez starostí a ušetřit si čas, vyhovovalo nám, že celý obchod proběhne prostřednictvím makléře. Byli jsme pěkně naivní, když jsme v jeho schopnosti, a především čestnost a elementární slušnost věřili.

Sprostě si nás pojistil

Vím, že si řeknete, že je to naše chyba a měli jsme si dobře zjistit, co který bod ve smlouvě znamená. My jsme si bohužel nezjistili, co znamená „exkluzivita prodeje“ a k tomuto bodu jsme podpisem dali souhlas.

Když už se prodej neúnosně táhl (přes rok a půl), došly nám nervy. Pokud makléř není schopný ho „udat“, mohli jsme se o to pokusit sami a možná bychom byli úspěšnější. Rozhodli jsme se, že dům svěříme do péče jiné realitky, a kdyby ani ona dům za nějakou dobu neprodala, uděláme to sami. Jaké ale bylo naše překvapení, když náš stávající makléř poukázal právě na bod hovořící o exkluzivitě prodeje. K jiné realitce jsme přejít zkrátka nemohli!

Prodal náš dům pod cenou a měli jsme být rádi

Makléř nám zároveň po této „skvělé zprávě“ oznámil, že bychom měli stáhnout cenu dolů, aby se objevil alespoň nějaký zájemce. Naštěstí se našel včas, jinak bychom museli slevovat dál. Dům jsme museli prodat za cenu poníženou o 300 tisíc a dát 5 % z kupní ceny makléři se nám ani za mák nechtělo, ale samozřejmě jsme museli.

Jsme rádi, že to máme za sebou

Co říct na závěr? Při jednání s realitními kancelářemi buďte opravdu obezřetní a dobře si pročtěte každý bod smlouvy s ní, ať nedopadnete jako my. Nám sice nepřítomnost našich peněz jen ztrpčovala život, ale někdo, kdo by je potřeboval hned, by měl dost velkou smůlu.

Lenka D.

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Koncept smluv a odhad ceny nemovitosti ZDARMA!


Další články

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Zdědit nemovitost může být radost, ale taky pořádná starost. Zvlášť pokud o ni nestojíte a chcete ji prodat. K takové akci totiž patří daň z prodeje.