Ludmilin příběh: Realitní kancelář už nikdy! | ProdejToSam.cz
Home |  Poradna, články | Ludmilin příběh: Realitní kancelář už nikdy!

Ludmilin příběh: Realitní kancelář už nikdy!

 Lokalita: Třebíč

Prodej: byt 2+1

Moje rodinná situace mě donutila prodat byt v panelovém domě, ve kterém jsem bydlela většinu svého života. Byla jsem na mateřské a živila sama tři děti. Jediné, co mi zbývalo, bylo nastěhovat se k mamince a postupně si začít předělávat malinký baráček vedle toho jejího, který byl v opravdu katastrofálním stavu a vyžadoval velkou rekonstrukci.

Zdánlivě jednoduché řešení rozhodně jednoduché nebylo

Zatím co jsem si stěhovala všechny věci z bytu, tlačilo mě vědomí, že byt musím co nejrychleji prodat, abychom měli peníze a u maminky nebyli moc dlouho, protože se mezi námi už po týdnu objevily komplikace. Nejdříve jsem byt chtěla prodat na nějakém serveru bez realitky, ale všude potřebují vyplňovat spoustu formulářů a za většinu se i platí. Nakonec jsem usoudila, že nejrychlejší to bude asi přes realitní kancelář a ještě k tomu s tím nebudu mít ani tolik práce. Samozřejmě hned, jak jsem byt dala na internet, ozvalo se minimálně deset realitek. Všem jsem řekla, že si ho mohou přijít nafotit, udělat si k bytu nějaký popis a pak tedy nabízet. Mojí jedinou podmínkou bylo, že žádné realitce nepodepíšu žádný papír, abych se jim nijak neupsala.

Praktiky realitky mě šokovaly

Některé realitní kanceláře nedaly můj byt do nabídky vůbec a některé ještě ten den. Každopádně zájemců bylo hodně. Ale jen jedna paní z realitky mi řekla, že to na 100 % její klienti vezmou a že rezervační smlouvu můžeme podepsat už zítra. Měla jsem takovou radost, že to jde takhle rychle, a tak jsem hned druhý den šla podepsat rezervační smlouvu. Jenže mě vůbec nenapadlo, že mi ji měli poslat alespoň den dopředu, abych si ji stačila doma v klidu pročíst, prostě jsem měla takovou radost, že mi to vůbec nedošlo. Smlouvu jsem si v jejich kanceláři letmo pročetla, ale nejsem žádný právník, takže jsem na ní neviděla nic špatného. Do tří dnů měli zájemci složit rezervační poplatek. Jenže o tom už mě nikdo neinformoval, takže jsem realitní makléřce musela psát já. Prý je vše v pořádku a kauce je složená.

Stále jsem realitní makléřce volala a ptala se jí, jak to vypadá, jenže ona mi pořád podávala strašně neurčité informace. Po dvou měsících, když už to doma bylo naprosto k nesnesení a maminka mi pořád nadávala, že jsem to přes ty makléře neměla dělat a že je to krádež a podobně, jsem ji musela poprosit, aby mi půjčila 100 tis. a já už mohla začít rekonstruovat vlastní bydlení. Týden před uplynutím rezervační smlouvy mi makléřka řekla, že lidé nechtějí advokátní úschovu, ale jen realitní, s čímž jsem opravdu nesouhlasila. Chtěla jsem to všechno hezky právně ošetřené. Ale to byl prý strašný problém.

Od čerta k ďáblu

Mezitím jsem měla prohlídku ještě s jinou realitkou a ta měla též vážnou zájemkyni, a to s hotovostí, ale nemohla jsem s tím nic dělat, jelikož jsem měla podepsanou smlouvu s první realitní kanceláří, v níž mi řekli, že jestli nepodepíšu kupní smlouvu, tak mi na základě té rezervační dají pokutu 100 tisíc Kč za nechtěnou spolupráci a zdržování případu, když mají kupce. Takže to už jsem byla opravdu naštvaná, ale zároveň i dost zoufalá, jelikož na mě tlačila jak maminka, tak finance a do toho ještě obě realitky. Té druhé jsem přinesla rezervační smlouvu z té první a ta mi ji zkontrolovala. Řekla, že pokud mi nejsou schopni zajistit podmínky úschovy, jak jsou stanovené v rezervační smlouvě, tak mi pokutu dát nemohou a že si myslí, že zájemci budou možná i fiktivní, a to jen proto, aby mohli byt nabízet jen v této realitce a v žádné jiné. Jenže to už měli smůlu, jelikož rezervační lhůta skončila a já začala jednat s druhou realitní kanceláří.

Nakonec jsem byt prodala sama

Maminka s tím zásadně nesouhlasila a byla naštvaná, když jsem jí řekla, že jednám zase s jinou kanceláří a řekla mi, že jestli byt prodám přes realitní kancelář, tak mi z těch půjčených sta tisíc korun napočítá i úroky. Nevěřila jsem vlastním uším, ale dnes už chápu, že mě jen chtěla chránit před těmi supy. Pralo se to ve mně, jelikož jsem měla přes realitku zájemce s hotovostí, ale když mi zase řekli, že můžeme hned podepsat rezervační smlouvu, hned jsem cukla a byt jsem nakonec do měsíce prodala sama. Ted jsem ráda, jelikož bůhví, jak by to dopadlo, kdybych jednala ještě s další realitkou.

Díky „povedeným“ realitkám jsem ztratila tři měsíce čekáním na nic a musela si půjčit od mamky sto tisíc, kvůli nimž jsme se každý den hádaly. Dnes už bych to udělala jinak, ale asi už nikdy nic prodávat nebudu, tak alespoň všechny varuji. Můžu jen doufat, že tyto praktiky jednou z realitního světa vymizí.

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Koncept smluv a odhad ceny nemovitosti ZDARMA!


Další články

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Zdědit nemovitost může být radost, ale taky pořádná starost. Zvlášť pokud o ni nestojíte a chcete ji prodat. K takové akci totiž patří daň z prodeje.