Prodávat s realitkou, nebo bez ní? Pro a proti | ProdejToSam.cz
Home |  Poradna, články | Prodávat s realitkou, nebo bez ní? Pro a proti

Prodávat s realitkou, nebo bez ní? Pro a proti

Chcete prodat nebo pronajmout nemovitost a nevíte, zda to udělat na vlastní pěst, nebo se obrátit na realitní kancelář? V následujících řádcích si jistě uděláte jasno, v čem spočívají výhody a nevýhody těchto řešení.

Pokud se problematikou prodeje nebo pronajímání nemovitostí nezabýváte dnes a denně, pochopitelně budete na vážkách a nebudete si jisti každým svým krokem. To je normální. Důležité je ale umět se správně rozhodnout a stanovit si priority, na nichž vám během procesu záleží. Možnosti jsou dvě.

Chcete ušetřit peníze a investovat vlastní čas

V takovém případě je jednoznačně nejlepším řešením vyřešit proces prodeje nebo pronájmu na vlastní pěst. Zapomeňte na realitku, která si za zprostředkování prodeje vezme 5 % z kupní ceny nemovitosti a ještě vám dost možná přichystá takovou smlouvu, které budete hořce litovat. Pokud nechcete vyhazovat peníze oknem (makléři) a jste schopni se prodeji nebo pronájmu věnovat, jděte do toho.

Nezapomeňte ale, že budete potřebovat drobnou, avšak důležitou pomoc – pomoc právníka a také někoho, kdo za vás zveřejní inzeráty na realitních portálech za mnohonásobně nižší cenu, než jaká by byla ta, za kterou byste inzerát zveřejňovali sami. I v tomto kroku dojde k úspoře peněz a navíc i času.

Toho, komu svůj inzerát svěřujete, si prověřte. Stává se, že za lákavou cenou vám kdosi slíbí uveřejnění inzerátu na mnoha portálech, jenže vy pak zjistíte, že některé z nich už dávno neexistují.

Při prodeji či pronájmu na vlastní pěst počítejte i s tím, že budete muset komunikovat s lidmi a vyřizovat administrativu. Pokud vás to děsí a obáváte se, že to nezvládnete, uklidněte se. Zvládla to spousta lidí před vámi, kteří se nechtěli na realitku obracet, a tuto možnost by bez rozmýšlení zvolili znova. Představy o komunikaci se zájemci a úřady jsou často horší než realita samotná. Zvládnete to.

Chcete mít co nejméně práce a nemusíte počítat peníze

V tomto případě se můžete obrátit na některou z realitních kanceláří. Pokud vám nevadí, že 5 % z kupní ceny nemovitosti připadne makléři, a ne vám, bude to pro vás možná lepší řešení. Dobře si oněch 5 % ale spočítejte, ať víte, do čeho jdete.

Kromě toho – ne vždy vám realitní kancelář ušetří celou anabázi úkonů. Makléři dokážou být vychytralí, do smlouvy vám nastrčí body, které nepochopíte ani po třetím přečtení a ještě vám mohou celou situaci pěkně zavařit. Prodej nebo pronájem nemovitosti přes realitku vám může celou situaci zkomplikovat. Nebyli byste první, ani poslední. Mimochodem – času ztratíte spoustu už jen při prvním kroku, kdy si budete pročítat reference na jednotlivé realitky a budete se snažit vybrat tu nejlepší.

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Koncept smluv a odhad ceny nemovitosti ZDARMA!


Další články

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Zdědit nemovitost může být radost, ale taky pořádná starost. Zvlášť pokud o ni nestojíte a chcete ji prodat. K takové akci totiž patří daň z prodeje.