Jak prodat byt či dům s exekucí? Poradíme vám! | ProdejToSam.cz
Home |  Poradna, články | Jak prodat byt či dům s exekucí? Poradíme vám!

Jak prodat byt s exekucí a na co se při tom připravit? Poradíme vám!

Dostali jste se do finančních potíží, na krku (a na vlastní nemovitosti) máte exekuci a nevíte kudy kam? Máme pro vás řešení, o kterém jste možná trochu snili a netušili, jestli je reálné, nebo jen utopické. Nemovitost s exekucí se dá prodat, o tom nepochybujte. Musíte se na to ale dobře připravit a nedělat chyby. 

Kladete si otázku, kdo by od vás mohl byt nebo dům s exekucí koupit? Vždyť kdo by se do takého šílenství pouštěl? Ono to ale vůbec není takové šílenství, jak by se mohlo na první pohled zdát. O nemovitosti v exekuci totiž nemají zájem naprostí blázni, nýbrž docela chytří kupující. Proč?

Proč byste se měli snažit prodat nemovitost v exekuci?

Kvůli penězům, samozřejmě. Jakmile totiž přijde okamžik, kdy nemovitost spadne do dražby, přijdete rázem o takovou sumu, že se nebudete stačit divit. Ale pokud ji stihnete prodat, nebudete na tom tak bídně. Pro prodej nemovitosti v exekuci sice existují překážky, ty se však dají s trochou umění a trpělivosti přeskákat.

Připravte se na prodej pod cenou

Koupě nemovitosti, na kterou je uvalena exekuce, s sebou přináší více administrativních náležitostí a zařizování. Proto chce chytrý kupující kompenzaci v podobě nižší kupní ceny, než jakou byste jako prodávající nastavili, kdybyste se do potíží nedostali. Takové snížení ceny ale nebude tak rapidní a nepřijdete o takovou částku, o jakou byste přišli při aukci.

Co všechno vás čeká, když se vydáte touto cestou?

Nejprve to celé začne. Potká vás něco nemilého, v důsledku čehož požádá věřitel o pomoc exekutora. Exekutor se spojí s příslušným soudem, který vydá pověření a nařízení exekuce. Exekutor se vám ozve a se situací vás seznámí. Vy se s ním můžete buď dohodnout a dluh splácet, nebo být svědkem toho, jak exekutor vydává na vaši nemovitost exekuční příkaz.

Později dojdete na další rozcestí – buď svou nemovitost už s exekučním příkazem prodáte, nebo ji necháte spadnout do dražby, kde ji získá ten zájemce, který za ni nabídne nejvyšší částku. Vyvolávací cena přitom začíná na dvou třetinách odhadní ceny.

Rozhodnete-li se pro prodej nemovitosti a najdete-li kupujícího, důležité pro vás bude spojit se exekutorem a vysvětlit mu, co se děje. Kupující zase musí složit celou sumu nebo si v bance zařídit tzv. předhypoteční úvěr, kterým nemovitost odkoupí. Exekutor nikdy neodvolá exekuci dřív, než získá peníze za prodej – neexistuje možnost, že by je od kupujícího dostal až po podpisu kupní smlouvy.

Jednoduchá není ani situace, kdy chce kupující zaplatit nemovitost rovnou, ze svého. Prodávající totiž nemůže sám podepsat kupní smlouvu – vůbec totiž nemá právo s majetkem, na který byl vydán exekuční příkaz, nakládat. Situaci ale mohou vyřešit přímo firmy, které se na tuto problematiku zaměřují. S prodávajícím podepíše zástupce firmy notářský zápis, vyplatí exekuci, na nemovitost získá zástavní právo pro firmu a částku, kterou vynaložil, si nechá vrátit z advokátního či notářského účtu, na nějž kupující tuto sumu složil.

A má to ještě jeden háček. Prodávající musí před vyplacením exekuce dokázat, že se na něj neřítí odjinud další průšvih – musí předložit výpis od soudu, na němž bude uvedeno, zda jsou proti němu vedena nějaká řízení, i potvrzení z finančního úřadu, správy sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny. Ve hře budou i výpisy z registrů – bankovních i nebankovních.

Nemovitost s exekucí prodejte. Ušetříte!

Dostanete-li se do situace, kdy se na vás valí exekuce a hrozí, že dojde i na váš byt nebo dům, pokuste se ho prodat dřív, než spadne do dražby. V ní totiž vyvolávací cena začíná zpravidla na 2/3 odhadní ceny, což není příznivé. Při prodeji sice budete muset slevit, aby se kupujícímu vyplatilo podstoupit náročnější proces celého obchodu, rozhodně ale nepřijdete o takovou částku, kterou byste oplakali při dražbě.  

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Při objednávce na 3 měsíce využijte slevy v celkové hodnotě 1.500,-Kč.


Další články

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Prodej nebo pronájem nemovitosti vám ušetří spoustu peněz. Na druhou stranu se ale musíte spolehnout jen sami na sebe a na vybrané pomocníky, jako je advokát nebo někdo, kdo rozšíří váš inzerát. Vyhněte se při tom těm nejčastějším chybám!