Nejčastější chyby při pronájmu/prodeji nemovitosti
Prodej nebo pronájem nemovitosti vám ušetří spoustu peněz. Na druhou stranu se ale musíte spolehnout jen sami na sebe a na vybrané pomocníky, jako je advokát nebo někdo, kdo rozšíří váš inzerát. Vyhněte se při tom těm nejčastějším chybám!
1. Odbytý inzerát
Chybovat můžete už v začátku a může se vám to vymstít nulovým zájmem o vaši nemovitost, i když půjde o takovou, o kterou by se jinak zájemci poprali. K nejčastějším chybám zde patří nedostatek poskytnutých informací, tmavé nebo rozmazané fotografie, fotografie zachycující nepořádek.
Nezapomeňte si najít pomocníka, který za vás inzerát rozšíří. Ušetříte tak spoustu času a peněz. Nebudete muset dlouhé hodiny nebo dny sedět u počítače a otrocky zadávat inzerát na jednotlivé realitní portály.
2. Neochota při poskytování informací
Jakmile rozšíříte inzerát, je-li vaše nemovitost pěkná a v dobré lokalitě, strhne si o ni zájem. Mohou vám volat i desítky lidí a ptát se na to, co je zajímá. Dotazy se mohou často opakovat. Vy musíte ochotně odpovídat a příjemně působit. Kdo by chtěl uzavírat obchod s člověkem, který na zájemce bručí už od prvního rozhovoru?
3. Špatně provedená prohlídka nemovitosti
Stejně ochotně musíte zájemce provést svým bytem nebo domem a ukázat jim každé zákoutí. Nic nezamlčujte, o nedostatcích mluvte na rovinu. Lži by se vám mohly pořádně nevyplatit. A nezapomeňte být příjemní i na páté prohlídce s pátým zájemcem.
Přečtěte si také: Prohlídka nemovitosti se dá snadno zkazit. Víte čím?
4. Ledabyle sepsaná kupní smlouva
Jakmile dojde na právní náležitosti, přivolejte na pomoc právníka. Jen pořádně sepsaná a ošetřená kupní smlouva zajistí oběma stranám férový obchod bez výjimek. Žádné skulinky se v ní nesmí ani náhodou objevit. Mohli byste si to pořádně zavařit a v nejhorším případě přijít o peníze i nemovitost při prodeji a dostat se do problémů v případě pronájmu.
5. Nevhodná předávka peněz
Tohle je hodně zapeklitý bod. Spousta lidí si představuje předávku peněz po prodeji nemovitosti tak, že kupující podá prodávajícímu kufřík s penězi a je vyřešeno. Vůbec ne. Kupující by měl uschovat částku rovnou ceně nemovitosti na speciální účet advokáta, ideálně toho, který pomáhal se smlouvou. Advokát pak peníze vydá prodávajícímu po vyřešení všech náležitostí a přepsání vlastnického práva na kupujícího.
Chybovat je lidské, ale lepší je se chybám vyhnout. Ty nejčastější z nich by byla škoda zbytečně opakovat po ostatních.
zAČÍT INZEROVAT
Prodáváte nemovitost bez rk?
Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Při objednávce na 3 měsíce využijte slevy v celkové hodnotě 1.500,-Kč.
Další články
Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Prodej nemovitosti na vlastní pěst? To je dobrý nápad! Jenom je potřeba vědět, na co všechno se musíte připravit a kde nedělat chyby, abyste zájemce o váš byt či dům neodradili. Co tedy celý proces obnáší?