Co obnáší prodej a pronájem nemovitosti bez realitky? | ProdejToSam.cz
Home |  Poradna, články | Co obnáší prodej a pronájem nemovitosti bez realitky?

Co obnáší prodej a pronájem nemovitosti bez realitky?

Prodej nebo pronájem nemovitosti na vlastní pěst? To je dobrý nápad! Jenom je potřeba vědět, na co všechno se musíte připravit a kde nedělat chyby, abyste zájemce o váš byt či dům neodradili. Co tedy celý proces obnáší?

Prodej nemovitosti bez RK zvládne každý

Nelíbí se vám představa placení šíleně vysoké provize realitní kanceláři za to, že se postará o prodej nebo pronájem vaší nemovitosti? Nedivíme se. Je však dobře si uvědomit, že všechno, co makléř udělá, musíte udělat vy sami.

1. krok: nafoťte nemovitost

Ať už jde o byt či o dům, nebojte se fotit uvnitř i venku. Vchod, prostor před domem, chodbičku před bytem… Nezapomeňte, že fotky musí být světlé a kvalitní, ale neupravované, zapomeňte na nějaké filtry. Před samotným focením samozřejmě ukliďte a vyzkoušejte i zásady metody home staging.

2. krok: vytvořte skvělý inzerát

Perfektní inzerát je základem všeho. Buďte maximálně sdílní, ale zase nezahlcujte zájemce zbytečnostmi. Popište svůj byt nebo dům, přidejte k němu fotografie. Text pořádně čleňte, ať se dobře čte. Jednolitý román se čte hodně špatně a může i odradit.

3. krok: dejte inzerát na správné místo

Spousta realitních makléřů tohle nedělá a je to samozřejmě špatně. Kam jinam dnes vyvěsit inzerát než na realitní portály na internetu? Abyste na nějaký nezapomněli a zbytečně tím nepřišli o možného zájemce, využijte služby ProdejToSám.cz, která váš inzerát rozšíří na 49 největších tuzemských portálů. Stačí vyplnit jediný formulář.

4. krok: odpovídejte na dotazy

Zájemci, které váš inzerát zaujme, vám budou psát a volat. Budou se vás stále ptát a možná i na to, co jste uvedli v inzerátu. Odpovídejte jim trpělivě, co když možná hovoříte s kupcem? Nepříjemné jednání by ho mohlo od koupě odradit.

5. krok: dělejte prohlídky nemovitosti

Než někdo koupí nebo pronajme nemovitost, samozřejmě ji chce vidět. Je opravdu taková, jak jste ji inzerovali? Proveďte zájemce svým bytem nebo domem, všechno mu ukažte. Neskrývejte drobné nedostatky. Ty velké samozřejmě musíte před prohlídkou opravit. Buďte ke své nemovitosti kritičtí, vaše citová vazba k ní a přehlížení chyb nikoho nezajímat nebude.

6. krok: sepište smlouvu

Jakmile se s někým dohodnete, sepište kupní/nájemní smlouvu. U té kupní by neměl chybět právník, který ohlídá, že jedna strana nepodvede tu druhou. U advokáta také využijte úschovy peněz.

7. krok: postarejte se o zápis do katastru

Poté zamiřte na katastrální úřad a zajistěte, aby vlastnická práva přešla na kupujícího (v případě koupě, samozřejmě). Jakmile se tak stane, advokát vám vyplatí částku schovanou na jeho speciálním účtu.

A je vyřešeno. Nemovitost neprodáváte či nepronajímáte každý den, takže si možná nebudete všemi kroky jistí. Věřte ale, že to zvládnete! Při jakýchkoli pochybnostech se podívejte třeba do naší Poradny.

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Koncept smluv a odhad ceny nemovitosti ZDARMA!


Další články

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Zdědit nemovitost může být radost, ale taky pořádná starost. Zvlášť pokud o ni nestojíte a chcete ji prodat. K takové akci totiž patří daň z prodeje.