Jak stanovit výši nájemného? Máme pro vás několik tipů
Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Ať už je to jakkoli, jistě přemýšlíte o tom, jak stanovit výši nájmu, abyste sehnali podnájemníka snadno a rychle, ale zároveň abyste příliš netratili a pronajímání bytu se vám vyplatilo. Na stanovení výše nájmu existuje několik triků. S jejich dodržením budete mít jistotu, že svůj byt „nepůjčujete“ příliš levně, ale zároveň jste svou cenou „konkurenceschopní“.
Může se hodit: Pronájem nemovitosti: splňte si své minimum
Dívejte se na ceny kolem
Než do svého inzerátu naťukáte nějaké číslo, podívejte se na realitní portály a vyfiltrujte si pronájem bytů, které jsou srovnatelné s tím vaším – lokalitou, velikostí, dispozicemi, občanskou vybaveností a také vybaveností bytu. Samozřejmě platí následující:
- čím větší obec, tím obvykle vyšší nájem
- čím lukrativnější lokalita v obci/ve městě, tím vyšší nájem
- čím větší, prostornější byt, tím vyšší nájem
Co se výbavy bytu týče, rozdíl v ceně by se měl projevit na tom, zda je nevybavený, částečně vybavený nebo plně vybavený. Když totiž v bytě necháte k dispozici i svůj nábytek, což obvykle vítají například studenti nebo čerství absolventi a mladé páry, můžete nasadit nájem o něco výš.
Lokalita a s ní v ruku v ruce i občanská vybavenost je také důležité. Je totiž velký rozdíl mezi bytem na okraji města, odkud je to k nejbližší zastávce MHD nebo jakékoli jiné dopravy 10 minut chůze po poli, nebo je zastávka přímo u domu. Stejně tak je to s obchody, školou, lékařem, lékárnou a dalšími důležitými objekty, které k obcím neodmyslitelně patří.
Přečtěte si také: Práva a povinnosti nájemce a pronajímatele
Rekonstruovali jste? Zvyšte nájem
Je velký rozdíl pronajímat panelákový byt s původním jádrem z 90. let a byt s rekonstruovanou koupelnou, případně jinou místností. Všechny vychytávky se počítají, může jít třeba o patro na spaní, vestavěné skříně nebo nová výmalba.
Spočítejte si náklady
Jednou z nejčastějších, a přitom naprosto zbytečných chyb, je špatný výpočet nákladů, které budete s pronájmem mít. Spočítejte na náklady na vodu a elektřinu, případně další věci. To je pochopitelně minimum, o které si řeknete. Pokud vám má ale pronajímání bytu něco přinést, cena bude vyšší. Na druhou stranu nečekejte, že s prvním pronajímaným bytem se z vás stanou boháči. Tak to obvykle chodí u zkušených pronajímatelů, kteří se tím živí, protože mají k dispozici několik nemovitostí, ale obyčejných smrtelníků se to často netýká.
zAČÍT INZEROVAT
Prodáváte nemovitost bez rk?
Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Při objednávce na 3 měsíce využijte slevy v celkové hodnotě 1.500,-Kč.
Další články
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Prodej nebo pronájem nemovitosti vám ušetří spoustu peněz. Na druhou stranu se ale musíte spolehnout jen sami na sebe a na vybrané pomocníky, jako je advokát nebo někdo, kdo rozšíří váš inzerát. Vyhněte se při tom těm nejčastějším chybám!
Prodej nemovitosti na vlastní pěst? To je dobrý nápad! Jenom je potřeba vědět, na co všechno se musíte připravit a kde nedělat chyby, abyste zájemce o váš byt či dům neodradili. Co tedy celý proces obnáší?