Jak stanovit výši nájemného? Máme pro vás několik tipů | ProdejToSam.cz
Home |  Poradna, články | Jak stanovit výši nájemného? Máme pro vás několik tipů

Jak stanovit výši nájemného? Máme pro vás několik tipů

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?

Ať už je to jakkoli, jistě přemýšlíte o tom, jak stanovit výši nájmu, abyste sehnali podnájemníka snadno a rychle, ale zároveň abyste příliš netratili a pronajímání bytu se vám vyplatilo. Na stanovení výše nájmu existuje několik triků. S jejich dodržením budete mít jistotu, že svůj byt „nepůjčujete“ příliš levně, ale zároveň jste svou cenou „konkurenceschopní“.

Může se hodit: Pronájem nemovitosti: splňte si své minimum

Dívejte se na ceny kolem

Než do svého inzerátu naťukáte nějaké číslo, podívejte se na realitní portály a vyfiltrujte si pronájem bytů, které jsou srovnatelné s tím vaším – lokalitou, velikostí, dispozicemi, občanskou vybaveností a také vybaveností bytu. Samozřejmě platí následující:

  • čím větší obec, tím obvykle vyšší nájem
  • čím lukrativnější lokalita v obci/ve městě, tím vyšší nájem
  • čím větší, prostornější byt, tím vyšší nájem

Co se výbavy bytu týče, rozdíl v ceně by se měl projevit na tom, zda je nevybavený, částečně vybavený nebo plně vybavený. Když totiž v bytě necháte k dispozici i svůj nábytek, což obvykle vítají například studenti nebo čerství absolventi a mladé páry, můžete nasadit nájem o něco výš.

Lokalita a s ní v ruku v ruce i občanská vybavenost je také důležité. Je totiž velký rozdíl mezi bytem na okraji města, odkud je to k nejbližší zastávce MHD nebo jakékoli jiné dopravy 10 minut chůze po poli, nebo je zastávka přímo u domu. Stejně tak je to s obchody, školou, lékařem, lékárnou a dalšími důležitými objekty, které k obcím neodmyslitelně patří.

Přečtěte si také: Práva a povinnosti nájemce a pronajímatele

Rekonstruovali jste? Zvyšte nájem

Je velký rozdíl pronajímat panelákový byt s původním jádrem z 90. let a byt s rekonstruovanou koupelnou, případně jinou místností. Všechny vychytávky se počítají, může jít třeba o patro na spaní, vestavěné skříně nebo nová výmalba.

Spočítejte si náklady

Jednou z nejčastějších, a přitom naprosto zbytečných chyb, je špatný výpočet nákladů, které budete s pronájmem mít. Spočítejte na náklady na vodu a elektřinu, případně další věci. To je pochopitelně minimum, o které si řeknete. Pokud vám má ale pronajímání bytu něco přinést, cena bude vyšší. Na druhou stranu nečekejte, že s prvním pronajímaným bytem se z vás stanou boháči. Tak to obvykle chodí u zkušených pronajímatelů, kteří se tím živí, protože mají k dispozici několik nemovitostí, ale obyčejných smrtelníků se to často netýká.

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Koncept smluv a odhad ceny nemovitosti ZDARMA!


Další články

Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Zdědit nemovitost může být radost, ale taky pořádná starost. Zvlášť pokud o ni nestojíte a chcete ji prodat. K takové akci totiž patří daň z prodeje.
Prodej nebo pronájem nemovitosti vám ušetří spoustu peněz. Na druhou stranu se ale musíte spolehnout jen sami na sebe a na vybrané pomocníky, jako je advokát nebo někdo, kdo rozšíří váš inzerát. Vyhněte se při tom těm nejčastějším chybám!