Pronájem nemovitosti: splňte si své minimum
Chcete pronajmout nemovitost, ale nemáte s tím zkušenosti? Bojíte se, že něco zanedbáte, nebo se budete starat o něco, o co vůbec nemusíte? Poradíme vám, co musíte jako majitel nemovitosti hlídat a co rozhodně není váš problém.
Když někdo pronajímá byt nebo dům, chce na tom zpravidla aspoň trochu vydělat. To logicky znamená minimalizovat náklady. Neznamená to však, že by to mělo být na úkor těch, kteří budou vaši nemovitost obývat. Už vůbec to neznamená, že by měli platit za něco, za co by jinde platili polovinu stanoveného nájmu. Na druhou stranu má všechno své meze a vy také nemusíte všechno platit a o vše se starat.
Vybavený a nevybavený byt? Rozdíl je znát ve výši nájmu
Pronajímat vybavený a nevybavený byt znamená jistý rozdíl. Pokud totiž někoho necháte, aby používal nábytek, který možná sloužil vám a mohl by sloužit i dalším nájemníkům, kteří dost možná přijdou po těch stávajících, můžete si stanovit vyšší pronájem.
Také můžete pronajímat byt nevybavený. Pozor, to však neznamená, že to budou jen oprýskané zdi a nevábně vyhlížející podlaha.
Minimální vybavenost bytu stanovují zákony. Ty sice striktně neříkají, co v pronajímané nemovitosti musí a nemusí být, ale mluví o tom, že v bytě či domě musí být vše, co je uvedeno ve smlouvě, že byt musí být způsobilý k užívání a že je čistý. To je však velmi subjektivní hledisko.
Udělejte z nemovitosti lákavou nemovitost
Abyste úspěšně nalákali alespoň jednoho zájemce, který by si od vás vaši nemovitost pronajal, nespoléhejte jen na čistotu a způsobilost k užívání. Nemusíte vynakládat vysoké částky, a přitom můžete byt zařídit tak, aby působil přívětivě:
- zajistěte funkční a bezpečnou elektroinstalaci
- zařiďte dobře vypadající a funkční podlahové krytiny – lino, plovoucí podlahu, dlažbu, koberec
- v předsíni ponechte botník či odkládací plochu na boty a věšák – to zájemce při prohlídce v bytě „přivítá“
- levně se dá pořídit nová kuchyňská linka nebo se dá snadno zařídit renovace té staré – i to bude působit velmi přívětivě
- v kuchyni dále mějte jídelní set (židle a stůl)
- v obývacím pokoji se hodí mít aspoň dvě křesla a konferenční stolek
- v ložnici nechte postel
- dejte si záležet na čistotě toalety a koupelny – v té samozřejmě nesmí chybět vana nebo sprchový kout
Vždy myslete na to, že méně je někdy více. Pokud byste chtěli hasit neútulně prázdný obývák křeslem z babiččiny půdy, které už má to nejlepší za sebou, raději zainvestujte do levnějšího nového křesla nebo ho tam prostě nedávejte.
Počáteční investice se vám mnohokrát vrátí
Než vyvěsíte inzerát na realitní portály, postarejte se o to, aby byl byt či dům připraven k prohlídce. První zájemce se může ozvat velmi záhy a pak už nebude čas na úpravy, natož na stěhování nábytku. Nebojte se počátečních investic – spousta druhů nábytku se dá pořídit levně, a přitom dokáže nadělat parádu a přilákat zájemce. Potom se vám vynaložené peníze jistě vrátí!
zAČÍT INZEROVAT
Prodáváte nemovitost bez rk?
Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Při objednávce na 3 měsíce využijte slevy v celkové hodnotě 1.500,-Kč.
Další články
Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Prodej nebo pronájem nemovitosti vám ušetří spoustu peněz. Na druhou stranu se ale musíte spolehnout jen sami na sebe a na vybrané pomocníky, jako je advokát nebo někdo, kdo rozšíří váš inzerát. Vyhněte se při tom těm nejčastějším chybám!