Kupní smlouva bez skulinek: Jak ji sepsat a na co si dát pozor?
Kupní smlouva není jen obyčejný papír s několika náležitostmi, kterou můžeme bezstarostně podepsat, ať už jsme v roli kupujícího, či prodávajícího. Je třeba dát na ni velmi dobrý pozor. A to i na ty zmíněné náležitosti – bez nich by totiž mohla smlouva pozbýt platnosti. Co by v ní nemělo chybět?
Formální náležitostí smlouvy je její písemná forma. Prodej a koupi nemovitosti pravděpodobně nebude žádný rozumný člověk řešit pouze ústní dohodou.
K obsahovým formalitám patří například:
- specifikace předmětu smlouvy (je třeba konkrétně uvést, o kterou nemovitost se jedná)
- ujednání o ceně (je třeba uvést konkrétní domluvenou částku, kterou za svou nemovitost požadujete)
- identifikace smluvních stran (je třeba uvést, kdo je kupující a kdo prodávající)
Kupující, než vůbec začne smlouvu podepisovat a těšit se z toho, že bude brzy jeho, by si měl zase zjistit číslo popisné a číslo pozemku, na němž stojí nemovitost, katastrální území a sídlo katastrálního úřadu, dále také číslo listu vlastnictví nemovitosti. Rozhodně se mu nebudete moci divit, že dohledává, co všechno k prodávané nemovitosti patří, aby o něco nepřišel, zda není na nemovitost uvalena exekuce, zástavní právo nebo zda se předmětu prodeje netýká třeba věcné břemeno či spoluvlastnictví několika osob.
Přečtěte si také: Prodej nemovitosti s věcným břemenem
Zapomeňte na smlouvy z internetu a jejich vytváření svépomocí
Že je internet plný vzorů kupních smluv a jistě se za jejich asistence uskutečnil nejeden obchod? Možná. A možná šlo taky o prodej pytle cementu nebo součástek do auta. S tím je prodej domu nebo bytu naprosto nesrovnatelný. Pokud vidíte v použití některého z volně dostupných vzorů úsporu času, věřte, že se vyplatí nespěchat a také požádat o pomoc advokáta. Tyto vzory jsou totiž často zastaralé nebo jsou ledabyle napsané a rozhodně není bezpečné na nich postavit převod nemovitosti a peněz za ni.
Právě pomoc advokáta je jedním z mála výdajů, které s prodejem nemovitosti na vlastní pěst souvisí. Pokud se na něj spolehnete, budete klidně usínat s pocitem, že v kupní smlouvě nemáte sebemenší skulinku, která by vám mohla pěkně znepříjemnit život.
Chcete si být jisti? Sepište i rezervační smlouvu
Realitní kanceláře se často pojišťují rezervační smlouvou. V ní je jasně psáno, že zájemce, který slíbil odkoupení nemovitosti, skutečně k obchodu přejde. Stejně tak se v ní prodávající zavazuje, že ji tomuto zájemci skutečně prodá. Obě strany pak mohou být v klidu a před podpisem kupní smlouvy se nebát, že by si to druhá strana rozmyslela a od všeho ustoupila.
Kupní smlouvu nepodceňujte, nevyplácí se to
Kupní smlouvu není radno při jakémkoli prodeji a jakékoli koupi podceňovat, zvláště pak jde-li o hodnotnou nemovitost, která vám má vynést pěknou částku. Abyste nezůstali bez nemovitosti i bez peněz, přizvěte si na pomoc advokáta, který kupní smlouvu zkontroluje nebo ji sestaví tak, aby byla bezchybná. Tento výdaj rozhodně za klid v duši stojí.
Tip od ProdejToSám.cz: Stáhněte si aktuální a ověřený vzor kupní smlouvy z našeho webu a připravte se díky ní na všechny náležitosti, které dáte později k nahlédnutí advokátovi!
zAČÍT INZEROVAT
Prodáváte nemovitost bez rk?
Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Při objednávce na 3 měsíce využijte slevy v celkové hodnotě 1.500,-Kč.
Další články
Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Prodej nebo pronájem nemovitosti vám ušetří spoustu peněz. Na druhou stranu se ale musíte spolehnout jen sami na sebe a na vybrané pomocníky, jako je advokát nebo někdo, kdo rozšíří váš inzerát. Vyhněte se při tom těm nejčastějším chybám!