Podpisem smlouvy prodej nemovitosti nekončí | ProdejToSam.cz
Home |  Poradna, články | Podpisem smlouvy prodej nemovitosti nekončí

Podpisem smlouvy prodej nemovitosti nekončí

Jestli jste sehnali kupce, který má o vaši nemovitost zájem a podepsal s vámi kupní smlouvu, jistě máte radost. Tím však celý obchod nekončí, je potřeba zařídit ještě několik věcí. A ty není radno podcenit.

Právě tady se dá ještě ledacos pokazit. Celý prodej nemovitosti ale proběhne hladce, pokud se náležitě připravíte na tři kroky.

Po podpisu smlouvy nemovitost patří stále vám

Podepsat kupní smlouvu neznamená ihned předat nebo převzít nemovitost „do svých rukou“. Nabytí nemovitosti se striktně řídí vkladem do katastru nemovitostí. Jakmile o něj zažádáte, můžete čekat i 30 dní na zapsání. Nezapomeňte do smlouvy zakomponovat to, jestli budete vklad zařizovat a platit vy, nebo kupující. V ideálním případě do toho jděte společně.

Pozor na převod peněz. Víte, jak by měl probíhat?

Zapomeňte na to, že byste podepsali s kupujícím smlouvu, on vám podal kufřík (nebo dokonce igelitku) s hotovostí a vy byste spokojeně odešli domů nebo do banky. Takhle to nefunguje, bylo by to nebezpečné, právě už z toho důvodu, že žádost o vklad do katastru ještě není zařízený.

Nedomlouvejte se ani tak, že převedete vlastnická práva na kupujícího a ten vám potom ihned pošle peníze. Mohli byste rázem přijít jak o nemovitost, tak o peníze, na které máte jako prodávající nárok. A pokud nebude kupující poctivý, ocitnete se zničehonic na dlažbě.

Na předání peněz existuje pravděpodobně jediný bezpečný, každopádně doporučovaný způsob, a tím je advokátní či notářská úschova. Kupující složí domluvenou sumu na speciální účet, k němuž bude mít přístup jen advokát nebo notář – ten vám coby prodávajícímu peníze vydá v momentě, kdy dojde ke splnění všech náležitostí. Jakmile předložíte dotyčnému výpis z katastru nemovitostí, z něhož bude zřejmé, že vlastníkem nemovitosti už je kupující, své peníze získáte.

Daň nyní platí kupující

K prodeji a koupi se váže ještě jedna povinnost, a to zaplacení daně z nabytí nemovitých věcí.  Až dosud se mohl kupující s prodávajícím dohodnout, kdo daň zaplatí. Od 1. 11. 2016 však platí novela zákona, která stanovuje, že tuto povinnost má výhradně kupující. Výše daně činí i nadále 4 % z kupní ceny nemovitosti.

Až do konce prodeje se na vše plně soustřeďte

Nenechávejte během prodeje nemovitosti nic náhodě a využijte doporučených postupů. Nesnažte se vymýšlet nové nebo si nějak ušetřit práci. Špatně provedené finální kroky prodeje nemovitosti mohou mít fatální následky.

 Přečtěte si také: Kupní smlouva bez skulinek: Jak ji sepsat a na co si dát pozor?

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Při objednávce na 3 měsíce využijte slevy v celkové hodnotě 1.500,-Kč.


Další články

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Prodej nebo pronájem nemovitosti vám ušetří spoustu peněz. Na druhou stranu se ale musíte spolehnout jen sami na sebe a na vybrané pomocníky, jako je advokát nebo někdo, kdo rozšíří váš inzerát. Vyhněte se při tom těm nejčastějším chybám!