Na co si dát pozor při pronajímání bytu | ProdejToSam.cz
Home |  Poradna, články | Na co si dát pozor při pronajímání bytu

Na co si dát pozor při pronajímání bytu

Máte v plánu pronajmout svůj byt a mít z toho užitek, například ve formě splácení hypotéky někým jiným, nebo si chcete trochu přivydělat? Sepsali jsme pro vás věci, na které byste si měli dát dobrý pozor.

Ze začátku pravděpodobně nepůjde o třeskutě výdělečný byznys, zvlášť pokud disponujete jedním malým bytem, ale jakmile se v problematice zorientujete a zainvestujete třeba do dalších nemovitostí, může se z pronajímání stát velmi dobrý zdroj příjmů.

Výše pronájmu a smlouva. Dvě věci, na kterých skutečně záleží

Můžete mít sebehezčí byt umístěný v té nejlepší čtvrti ve městě, ale statisíce měsíčně z něj „nevytřískáte“, na to je třeba se připravit. Vždy musíte nasadit rozumnou výši pronájmu, aby se o váš byt vůbec někdo zajímal. Samozřejmě že stav bytu, lokalita a občanská vybavenost místa hraje důležitou roli, ale tu hrají pro většinu lidí spíš ony peníze.

Podle čeho stanovit správnou výši nájmu:

1. Spočítejte si, na kolik vás přijdou náklady spojené s bytem za měsíc (poplatky za služby, případně za výtah či užívání společných prostor).

2. Zjistěte cenu nájmů v dané lokalitě a přizpůsobte se jí. Inspirujte se ostatními částkami, porovnávejte podle fotografií a dispozic ostatní byty s tím svým. Buďte při tom však objektivní, stejně jako budou objektivní potenciální zájemci.

3. Připočtěte vybavení. Pokud pronajímáte vybavený byt, nasaďte cenu o něco výše. Zájemci nebudou využívat jen samotný byt, ale i nábytek a spotřebiče – za to by neměli mít problém si připlatit.

4. Pokud chcete na pronájmu alespoň trochu vydělat, což s největší pravděpodobností chcete, připočítejte něco navíc, ale s tímto nasazováním buďte opatrní, abyste si příliš vysokou částkou nezazdili všechny šance na úspěšné pronajmutí.

Na co si dát pozor při sepisování smlouvy:

Dalším krokem, který vás jistě čeká, je podpis smlouvy s podnájemníkem. Toho si nejprve řádně prověřte, nebojte se ho ptát na to, co dělá, jaké má koníčky nebo jak žije. Někoho, kdo denně poslouchá nahlas metal a o víkendu jede non-stop party, ve svém bytě určitě nechcete.

  • Smlouvu uzavírejte na dobu určitou s možností prodloužení.
  • Požádejte o kauci, která může sahat až k šestinásobku měsíčního nájmu.
  • O smlouvě se poraďte s advokátem, který eliminuje veškeré skulinky.

3 dobré rady navíc aneb Co se vždycky hodí

To nejdůležitější, tedy stanovení výše nájmu, výběr podnájemníka a smlouvu byste měli. Nezapomeňte na rozumná pravidla:

  • Nájem vybírejte na měsíc dopředu, ne zpětně – vyhnete se tak zbytečným komplikacím, například při opuštění bytu podnájemníkem.
  • S nájemníkem vyjednejte rozumnou délku lhůty k vystěhování, např. 2 měsíce, aby měl čas najít si nové bydlení.
  • Nechte podnájemníka, aby energie platil on sám, a hlídejte jejich spotřebu.

Na začátek to zní možná trochu složitě, ale věřte, že za pár měsíců v tom budete umět chodit a v ideálním případě vás to celé bude bavit. Potom můžete zauvažovat o pořízení další nemovitosti a o větších výdělcích.

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Při objednávce na 3 měsíce využijte slevy v celkové hodnotě 1.500,-Kč.


Další články

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Prodej nebo pronájem nemovitosti vám ušetří spoustu peněz. Na druhou stranu se ale musíte spolehnout jen sami na sebe a na vybrané pomocníky, jako je advokát nebo někdo, kdo rozšíří váš inzerát. Vyhněte se při tom těm nejčastějším chybám!