Home |  Poradna, články | Nepodceňujte výběr podnájemníků

Nepodceňujte výběr podnájemníků. Můžete na to pěkně doplatit!

Nastěhovat do svého bytu někoho, kdo vám bude platit nájem, na němž třeba i vyděláte, to zní dobře. Není to ale tak úplně jednoduché. Toho, kdo budeš váš byt obývat, byste si měli vybrat pečlivě. A pokud se k vám nikdo jiný než potížista nehrne, raději se nějaký čas obejděte bez něj. 

V prvé řadě je třeba si uvědomit, kdo je kdo – kdo je nájemník a kdo je podnájemník. Nájemník je člověk, jenž bydlí v nájemním bytě, který může spadat do vlastnictví fyzické osoby, obce nebo družstva. Jako nájemník můžete v bytě provádět rozsáhlé změny a nikdo vám to (až na výjimky) nezakáže.

Podnájemník je ovšem ten, kdo si od nájemníka byt dále pronajímá. Zásadní změny v bytě jsou zcela vyloučeny, když je nájemník neodsouhlasí. I v takovém případě buďte ale obezřetní, abyste na špatnou volbu nedoplatili a změny neproběhly bez vašeho vědomí.

Když přijde na věc…

Se zájemcem o byt si asi nejdřív budete pár dní dopisovat a telefonovat, až nakonec dojde na schůzku a prohlídku bytu. Případný podnájemník se vás bude ptát na spoustu věcí, pokuste se představit si, jaké to budou, a připravte si na ně odpovědi.

Zároveň si připravte i vy pár dotazů a nebojte se ptát. Na co?

  • na to, jak dotyčný žije, kde pracuje a co dělá ve volném čase
  • na to, jestli kouří a požívá alkohol (a v jakém množství)
  • na to, jestli plánuje do bytu vzít nějaké domácí mazlíčky

Ač se to může zdát příliš osobní, vy potřebujete mít jistotu, že dotyčný má z čeho platit nájem, a představu, jak bude byt užívat, že když ho nastěhujete do bytu, nebude celý interiér brzy páchnout jako restaurační zařízení páté cenové nebo opiové doupě nebo že nový nábytek, který jste do bytu pořídili, neokouše pes či nepoškrábe kočka. Případně jestli nemá dotyčný chuť chovat v bytě hady nebo pavouky. Domácí mazlíčky totiž už nemůžete zakázat. Můžete si podle tohoto kritéria vybrat vyhovující obyvatele bytu.

Využijte možnosti kauce

Zároveň by bylo fajn informovat se o tom, zda není zájemce o váš byt veden v registru dlužníků nebo na něj není uvalena exekuce. K tomu by vám ale musel dát zájemce plnou moc a svolení. Proto se alespoň pojistěte vratnou kaucí, kterou můžete stanovit i na šestinásobek měsíčního nájmu.

Kdo se neptá, nic neví a lituje

Než opravdu někomu svěříte byt, pěkně si vybraného člověka proklepněte. Vyhnete se tak mnoha nepříjemným komplikacím, které by vám akorát ztrpčovaly život. Potřebujete poradit, rádi poskytneme právní servis.

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Při objednávce na 3 měsíce využijte slevy v celkové hodnotě 1.500,-Kč.


Další články

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Prodej nebo pronájem nemovitosti vám ušetří spoustu peněz. Na druhou stranu se ale musíte spolehnout jen sami na sebe a na vybrané pomocníky, jako je advokát nebo někdo, kdo rozšíří váš inzerát. Vyhněte se při tom těm nejčastějším chybám!