Prodej nemovitosti a daň z příjmu: kdy se jí můžete vyhnout? | ProdejToSam.cz
Home |  Poradna, články | Prodej nemovitosti a daň z příjmu: kdy se jí můžete vyhnout?

Prodej nemovitosti a daň z příjmu: kdy se jí můžete vyhnout?

Asi jako u všeho, i u placení daně z příjmu při prodeji nemovitosti nastávají výjimky. Předem ale vězte, že pokud je prodej nemovitostí vaším hlavním příjmem a tento příjem zahrnujete do svého obchodního majetku, výjimky se vás netýkají.

1. případ – obývali jste nemovitost aspoň 2 roky

Je to jednoduché. Jestliže jste dům či byt obývali aspoň 2 roky, daň z příjmu fyzických osob se vás ve vztahu k prodeji netýká. Dobrou zprávou je pro vás i to, že pokud jste zde bydleli s manželem či manželkou a nyní tomu tak už není, stačí, když tuto podmínku splnil aspoň jeden z vás.

Stejně tak nemusíte mít strach z bydliště a trvalého bydliště – odstěhujete-li se do většího města, ale trvalé bydliště máte například na vesnici u rodičů, je důležité, že můžete prokázat svůj pobyt právě v nemovitosti, do níž jste se odstěhovali. Dva roky se počítají, pokud zde opravdu bydlíte, nezávisle na tom, jakou adresu máte v osobních dokladech.

2. případ – jste vlastníkem nemovitosti po dobu 5 let

Daň z příjmu nemusíte platit ani při prodeji nemovitosti, kterou jste vlastnili 5 let a déle. Počítejte však s tím, že budete muset finančnímu úřadu předložit dokumenty, na jejichž základě budou fakta ověřitelná (například výpis z katastru nemovitostí nebo list vlastnictví).

3. případ – prostředky získané prodejem nemovitosti investujete do bydlení

Platba daně se vás netýká ani tehdy, když nesplníte zmíněné podmínky, ale dokážete, že prostředky, které prodejem získáte, vynaložíte na uspokojení vlastní bytové potřeby. Pod tímto pojmem si představte investici do nového domu či bytu a jeho vybavení.

4. případ – zdědili jste nemovitost a podmínky již splnil zesnulý

Zdědili jste dům po dědečkovi, ale bydlet v něm nechcete? Pokud byl jeho vlastníkem aspoň 5 let nebo zde bydlel aspoň 2 roky, je vyřešeno, dům prodáte a daň z příjmu nemusíte platit.

5. případ – dochází k převodu členských práv v rámci družstva

Jestliže se chystáte prodat družstevní byt, v reálu to znamená, že se chystáte na kupce převádět členská práva. Za tento převod si určíte vlastní cenu, obchod proběhne. Daň se vás ale netýká.

Nenašli jste se? Pak s ní musíte počítat

Zajásali jste, že existují výjimky, ale nenašli jste se v nich? Potom daň z příjmu musíte zaplatit. Učiňte tak vyplněním daňového přiznání, které podejte na finanční úřad ve správním obvodu, v němž se nachází předmětná nemovitost.

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Při objednávce na 3 měsíce využijte slevy v celkové hodnotě 1.500,-Kč.


Další články

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Prodej nebo pronájem nemovitosti vám ušetří spoustu peněz. Na druhou stranu se ale musíte spolehnout jen sami na sebe a na vybrané pomocníky, jako je advokát nebo někdo, kdo rozšíří váš inzerát. Vyhněte se při tom těm nejčastějším chybám!