Investice do nemovitostí: vyplatí se? A co obnáší? | ProdejToSam.cz
Home |  Poradna, články | Investice do nemovitostí: vyplatí se? A co obnáší?

Investice do nemovitostí: vyplatí se? A co obnáší?

Disponujete pořádnou sumou peněz, kterou byste rádi ještě zvětšili? Jednou z myšlenek, která snad každému proběhne v takové situaci hlavou, je možnost investice do nemovitostí. Víte, jaké jsou klady a zápory takového rozhodnutí?

Pokud si s touto myšlenkou opravdu pohráváte, neunáhlete se a raději si všechna pro a proti zjistěte a ujistěte se, zda jste schopni se tomuto byznysu věnovat na odpovídající úrovni. Pokud totiž ne, mohli byste si akorát přidělat starosti a potíže.

Statisíce měsíčně? Leda ve snu

Žijete v domnění, že když si koupíte nemovitost, dáte ji – lidově řečeno – do kupy a začnete ji pronajímat, že si přijdete na statisíce a nebudete muset kromě péče o nemovitost hnout ani prstem? Přestaňte si malovat celou záležitost narůžovo. Zejména v prvních měsících, v počátcích, to tak není. A pokud začínáte třeba s jedním bytem, nakonec se spokojíte s tím, že budete moci z utržených peněz zaplatit třeba splátku hypotéky na své nové bydlení.

Opravdu skvělý byznys se z obchodu s nemovitostmi stává při troše zkušeností, při vhodně zvolených nemovitostech a při jejich větším počtu. Jestli se ale spokojíte i s drobným přivýdělkem, jděte si za ním. Rozhodně je to dobrá zkušenost a dost možná se vám celá myšlenka zalíbí, takže budete investovat více a vydělávat více. Kromě toho – investice do nemovitosti nemusí nutně znamenat její pronajímání druhé straně!

4 výhody investice do nemovitostí

A teď už k výhodám. Tou první je, že nemovitost můžete pronajímat – z toho vám poplyne zisk, kterým můžete hradit třeba hypotéku na své vlastní bydlení nebo cokoli jiného, zkrátka jde o přilepšení do rozpočtu.

Přečtěte si také: Pronájem nemovitosti: splňte si své minimum

Za druhé – je obecně známo, že hodnota nemovitostí roste, tím více, pokud například zakoupený byt nebo dům rekonstruujete. Také můžete počítat s tím, že tržní hodnota nemovitosti poroste, takže ji jednou můžete prodat za větší sumu, než za jakou jste ji koupili.

Za třetí – do této investice se může pustit i úplný laik, začátečník. Výdělek je téměř jistý, protože jakmile seženete podnájemníka, máte vyhráno. Ani právní záležitosti nejsou tak složité, jako například při investicích do pozemků a dalších populárních předmětů byznysu.

Čtvrtá výhoda spočívá ve výnosu. Jestli vám přijde směšný úrok běžného tuzemského spoření, zainvestujte do nemovitosti a nechte se příjemně překvapit, o kolik její cena stoupne vaší zásluhou třeba za 6 let, což je doba, na kterou se zpravidla uzavírá stále ještě oblíbené stavební spoření.

4 nevýhody, které není radno podcenit

Jako asi všechno na světě, i investice do nemovitostí má kromě svých výhod i nevýhody. Ty pořádně promyslete a zvažte, zda jste schopni se s nimi sžít.

  • Je možné, že o váš byt nebo dům nebude zájem, takže ho nepronajmete třeba několik měsíců nebo budete muset snížit nájemné.
  • Budete mít starosti s nájmem (s opravami) a možná i s nájemníky – pokud se nebudete pořádně věnovat jejich výběru.
  • Musíte počítat s tím, že může klesnout tržní nájem, takže váš zisk nebude tam, kde jste si ho představovali.
  • Všechno dohromady může sice představovat úspěch a zisk, ale zároveň jde o finančně velmi náročné akce, které musíte dotáhnout do konce, abyste z nich vyšli s plusovými hodnotami.

Dříve než se pustíte do něčeho, co neznáte a co jste nikdy nedělali, zjistěte si, co celý proces obnáší. Investice do nemovitostí může znamenat ziskový obchod, ale také starosti. 

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Při objednávce na 3 měsíce využijte slevy v celkové hodnotě 1.500,-Kč.


Další články

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Prodej nebo pronájem nemovitosti vám ušetří spoustu peněz. Na druhou stranu se ale musíte spolehnout jen sami na sebe a na vybrané pomocníky, jako je advokát nebo někdo, kdo rozšíří váš inzerát. Vyhněte se při tom těm nejčastějším chybám!