Home |  Poradna, články | Jak na prodej a pronájem nemovitosti ve spoluvlastnictví

Jak na prodej a pronájem nemovitosti ve spoluvlastnictví

Když se rozhodnete prodat nebo pronajmout nemovitost, kterou vlastníte sami, může vše proběhnout podle standardního scénáře. Pokud jste ale „pouze“ spoluvlastníkem nemovitosti, nejspíš to nebude tak jednoduché.

Jakmile vlastníte nemovitost společně s další osobou nebo s dalšími osobami, komplikace spočívá v tom, že právě ony vám musí váš záměr posvětit. Bez jejich souhlasu se nedá nic dělat.

Spoluvlastnictví: jak vzniká a jaké známe

Spoluvlastnictví často vznikne tím, že si pořídíme nemovitost s někým dalším a od začátku o spoluvlastnictví víme. Ještě častěji se ale spoluvlastníky stávají dědici, kteří zdědí například dům po rodičích.

Mohlo by se hodit: Nejčastější chyby při pronájmu/prodeji nemovitosti

Spoluvlastnictví určuje podíly reálné a ideální. Reálný podíl je konkrétní část majetku, která spadá do vlastnictví jednoho ze spoluvlastníků, například spodní byt v domě o dvou bytech. Častější jsou však ideální podíly, což znamená, že když dům vlastníte s další osobou, každý z vás má nárok na ideální polovinu domu. Nemáte nárok na levou polovinu domu a druhý spoluvlastník na tu pravou. Oba máte stejné právo na využívání celého domu. Všechno patří všem a o tom, kdo bude co používat, se můžete jen dohodnout. Plyne z toho, že když budete chtít pronajmout nebo prodat třeba i jen část domu, musí s tím souhlasit druhý spoluvlastník (případně i ostatní spoluvlastníci).

Jeden příklad za všechny

Abychom situaci lépe vykreslili, představte si dva bratry, kteří zdědili dům po rodičích. Každému z nich připadla ideální polovina domu. Petr to uvítal a do domu se chtěl nastěhovat. Pavel chtěl dům prodat a rozdělit se bratrem o peníze, protože v domě bydlet nechtěl, ale peníze by se mu hodily.

Oba bratři mají stejné právo s domem nakládat, proto Pavel dům neprodá – jeho bratr s tím nesouhlasí.

Ještě komplikovanější jsou případy, kdy je spoluvlastníků více – v této situaci může dojít i k tomu, že každý vlastní jinou ideální část. Jeden například 50 %, druhý 30 % a třetí 20 %. Potom je důležité, aby prodej domu odsouhlasila „většina“. Pokud bude chtít vlastník 50 % domu nemovitost prodat, ale zbylí vlastníci (kteří dohromady tvoří dalších 50 %) s tím nebudou souhlasit, nejede přes to vlak. Naopak pokud se k vlastníkovi 50 % přidá některý ze zbylých dvou vlastníků, prodej projde.

Spoluvlastnictví lze i zrušit

Spoluvlastnictví a nakládání s nemovitostí, na kterou se vztahuje, může být pěkně složité. Naštěstí existuje i možnost spoluvlastnictví zrušit. Může k tomu dojít rozdělením věci a ujasněním, kdo bude co používat, vyplacením spoluvlastníků tím, kdo chce nemovitost získat pro sebe, nebo prodejem nemovitosti a rozdělením utržených peněz podle vlastnických podílů. 

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Při objednávce na 3 měsíce využijte slevy v celkové hodnotě 1.500,-Kč.


Další články

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Prodej nebo pronájem nemovitosti vám ušetří spoustu peněz. Na druhou stranu se ale musíte spolehnout jen sami na sebe a na vybrané pomocníky, jako je advokát nebo někdo, kdo rozšíří váš inzerát. Vyhněte se při tom těm nejčastějším chybám!