Jak na prodej družstevního bytu | ProdejToSam.cz
Home |  Poradna, články | Jak na prodej družstevního bytu

Jak na prodej družstevního bytu

Zatímco prodej bytu, jehož jste výlučným vlastníkem, je v rámci možností jednoduchý, prodej družstevního bytu už je trochu komplikovanější. Je potřeba si uvědomit, čeho se vůbec obchod týká a podle toho jednat.

U prodeje družstevního bytu totiž nejde o prodej bytové jednotky, ale o převedení práv člena bytového družstva. Družstevní byt je majetkem konkrétního družstva. Proto neprodáváte byt jako takový, ale právo na podíl z majetku družstva.

Proto se zájemci o byt snaží najít spíš ty v osobním vlastnictví. Mají tak jistotu, že koupili fyzicky přímo konkrétní byt. Neznamená to však, že by byly družstevní byty neprodejné, to v žádném případě.

Jak úspěšně prodat družstevní byt?

Po vyjasnění možných komplikací už vše probíhá víceméně standardně. Pěkně byt nafoťte, vytvořte inzerát, v němž ho detailně popíšete a v němž zmíníte, že jde o byt družstevní. Také se soustřeďte na správné stanovení ceny bytu. U družstevních bytů totiž bývají ceny o něco nižší než u bytů v osobním vlastnictví. Inzerát pak pošlete do světa, třeba přes projekt ProdejToSám.cz,  

Jakmile se vám ozve zájemce, neváhejte ho bytem provést, nic mu nezamlčte, seznamte ho s bytem tak, aby věděl o všem podstatném, aby později nenastaly komplikace a neshody. Pokud bude zájemce byt chtít, můžete směle sepsat dohodu o převodu členských práv a povinností v bytovém družstvu.

Součástí této dohody by mělo být vaše prohlášení, že není onen byt vázán na třetí osobu, že nemáte vůči družstvu žádné závazky, že se k bytu neváže věcné břemeno ani zástavní právo. Přidat můžete také termín vyklizení bytu a předání klíčů.

Pro klid na obou stranách sepište také dohodu o finančním vypořádání. Zakomponujte do ní podmínky předání a převzetí peněz. Pokud můžeme doporučit, spolehněte se na advokátní úschovu peněz, aby se nestalo, že předáte kupujícímu členská práva a klíče od bytu, ale zůstanete bez členských práv i bez peněz.

Ještě než si oddychnete, že máte celý obchod za sebou, dojděte na bytové družstvo a podepište dokument o zániku nájmu. Poté si vyzvedněte peníze z úschovy, zařiďte si zasílání pošty na svou novou adresu, odhlaste pojištění svého bývalého bytu, pozměňte pravidelné platby… A je to!

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Při objednávce na 3 měsíce využijte slevy v celkové hodnotě 1.500,-Kč.


Další články

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Prodej nebo pronájem nemovitosti vám ušetří spoustu peněz. Na druhou stranu se ale musíte spolehnout jen sami na sebe a na vybrané pomocníky, jako je advokát nebo někdo, kdo rozšíří váš inzerát. Vyhněte se při tom těm nejčastějším chybám!