Jak na prodej nemovitosti zatížené hypotékou | ProdejToSam.cz
Home |  Poradna, články | Jak na prodej nemovitosti zatížené hypotékou

Nemovitost zatížená hypotékou: jak probíhá její prodej?

Stává se to velmi často. Splácíte hypotéku na byt nebo dům, ale musíte se přestěhovat, rozvádíte se… Za tím, že musíte řešit, co s nemovitostí, může stát více důvodů. Důležité je v takových případech nepropadat panice, že jste se zadlužili bance, a přesto musíte nemovitost opustit. Prodat totiž nemovitost, na kterou splácíte hypoteční úvěr, není nemožné, ba dokonce je to jednodušší, než by se mohlo zdát.

Že by vás nenapadlo, že byste si v takové situaci mohli ještě vybírat? Věřte, že existují hned 3 možnosti, jak ji vyřešit. Stačí si jen vybrat tu, která bude vyhovovat vám i kupujícímu. Podívejme se na ně zblízka.

1. možnost: splatit hypotéku běžným způsobem

Pokud je to možné, můžete na vzniklé situaci i vydělat. Byt nebo dům si můžete nechat a pronajímat ho. Nájemné budete pravidelně odevzdávat bance jako splátku hypotéky, a jestli se vaše nemovitost nachází v žádané lokalitě nebo je nadstandardní, můžete nájem nasadit tak vysoko, aby vám z něj po zaplacení měsíční splátky hypotéky ještě něco zbylo.

Tuto možnost můžete zvolit, když se například stěhujete jinam za prací, kvůli širší rodině a podobně. V případě rozvodu je nutné nejprve se domluvit s osobou, která se na splácení hypotéky rovněž podílí, zda s tímto postupem souhlasí.

Přečtěte si také: Nejčastější chyby při pronájmu/prodeji nemovitosti

2. možnost: prodat nemovitost i s hypotékou

Druhá možnost spočívá v prodeji nemovitosti a převzetí hypotéky kupujícím. Ten však musí souhlasit a někdy to nebývá zrovna jednoduché – často se stává, že hypotéka je pro něj nevýhodná.

Navíc musí celý převod hypotéky z prodávajícího na kupujícího odsouhlasit i banka – ta si musí ověřit, zda bude kupující dostatečně bonitním klientem, tzn. že bude splácet pravidelně a včas, tedy že má dostatečné příjmy na to, aby celou hypotéku úspěšně splatil.

Dalším krokem bývá odečtení stávající výše hypotéky z kupní ceny domu či bytu. Část kupní ceny, která zbyde, je vhodné uložit v advokátní úschově nebo u notáře. Po příslušných zápisech v katastru nemovitostí je pak částka vyplacena prodávajícímu.

3. možnost: kupující refinancuje stávající hypotéku

Tato možnost vychází z té výše zmíněné, která většinou ztroskotá právě na bance. Může se snadno stát, že kupující nebude spokojen s podmínkami hypotéky, kterou na svou nemovitost splácíte. Případně ho banka nemusí vidět jako bonitního klienta. Potom nezbývá, než aby si kupující zařídil hypoteční úvěr, který mu bude maximálně vyhovovat, a zaručí se nemovitostí, kterou se chystá koupit. Svým hypotečním úvěrem potom najednou umoří ten váš a splácet bude jen svou, výhodnější hypotéku.

Možná vás bude zajímat: Víte, kdy se při prodeji nemovitosti setkáte s bankou?

Prodej nemovitosti s hypotékou není ničím výjimečným

Dostanete-li se do nepříjemné situace, v níž jste nuceni prodat nemovitost, na kterou splácíte hypotéku, vyřešte ji elegantně. Nejste totiž jediní, kdo tento problém řeší, naopak – takových prodejců je dost, proto už existují zavedené způsoby, jak převod nemovitosti vyřídit ke spokojenosti obou stran. V případě potřeby jsme schopni pomoci a zajistit plný právní servis při prodeji bytu nebo domu s hypotékou..

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Při objednávce na 3 měsíce využijte slevy v celkové hodnotě 1.500,-Kč.


Další články

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Prodej nebo pronájem nemovitosti vám ušetří spoustu peněz. Na druhou stranu se ale musíte spolehnout jen sami na sebe a na vybrané pomocníky, jako je advokát nebo někdo, kdo rozšíří váš inzerát. Vyhněte se při tom těm nejčastějším chybám!