Home |  Poradna, články | Víte, kdy se při prodeji nemovitosti setkáte s bankou?

Víte, kdy se při prodeji nemovitosti setkáte s bankou?

Když se rozhodnete prodat svou nemovitost, měli byste počítat s tím, že v některých situacích se do procesu zapojí i banka. Zkrátka musí. Víte, o které situace jde a jak se na ně můžete připravit, aby vás nic nezaskočilo?

Celý proces prodeje bytu nebo domu se může ještě malinko zkomplikovat kvůli vstupu banky do hry. Protože o peníze jde „až v první řadě“.

1. Prodáváte nemovitost s hypotékou

Docela často se stává, že jsme nuceni prodat nemovitost, na kterou jsme si vzali hypotéku a ještě jsme ji nesplatili. Nejčastěji se tak děje kvůli rozvodu manželství nebo kvůli úmrtí partnera, přičemž druhý by sám hypotéku nezaplatil ani náhodou.

Přečtěte si také: Nemovitost zatížená hypotékou: jak probíhá její prodej?

Na nemovitost má v tomto případě zástavní právo banka, takže do toho bude mít co mluvit. Perfektní je, když v této situaci zjistíte, že kupující může zaplatit hned a umořit tím celou vaši hypotéku. Pokud banka svolí k předčasnému splacení úvěru, všechno je v pořádku – tedy až na ty často nekřesťanské poplatky za ono splacení.

2. Kupující nemůže hypotéku umořit okamžitě

Trochu komplikovanější je situace, kdy kupující nemá dost peněz na to, aby vaši hypotéku umořil a tím vás jí kompletně zbavil. Potom musí kupující buď převzít vaši hypotéku a splatit ji za vámi nastavených podmínek, nebo požádat jakoukoli banku o refinancování hypotéky. Znamená to, že si zařídí hypotéku u jiné banky, s výhodnějšími podmínkami, tou naráz umoří původní hypotéku (tu vaši) a splácet si bude tu svou.

3. Dáváte do banky peníze do úschovy

Při prodeji bytu nebo domu je nejvhodnějším způsobem předání kupní částky úschova na speciálním účtu advokáta či notáře nebo právě banky. To ale není příliš běžné řešení, nejčastěji lidé peníze dávají do úschovy k advokátovi, který se stará i o kupní smlouvu a její správnost. Banka se totiž o kupní smlouvu nepostará.

Berte také na vědomí, že banka si nechává z celkové uschovávané sumy 0,2 %.

Žádný strach, banky nekoušou

Když banka vstoupí do celého obchodu, může jít o mírnou komplikaci, ale nikoli o komplikaci fatální a neřešitelnou. Teď už víte, kdy se jednání s ní nevyhnete, a můžete se na vše dokonale připravit.

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Při objednávce na 3 měsíce využijte slevy v celkové hodnotě 1.500,-Kč.


Další články

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Prodej nebo pronájem nemovitosti vám ušetří spoustu peněz. Na druhou stranu se ale musíte spolehnout jen sami na sebe a na vybrané pomocníky, jako je advokát nebo někdo, kdo rozšíří váš inzerát. Vyhněte se při tom těm nejčastějším chybám!