3 situace, které musíte při prodeji nemovitosti zařídit | ProdejToSam.cz
Home |  Poradna, články | 3 situace, které musíte při prodeji nemovitosti zařídit

3 věci, které musíte při prodeji nemovitosti zařídit

Když mluvíme o zařízení, myslíme tím neprůstřelné zařízení. Prodej nemovitosti neprovádíte denně, takže možná nevíte o některých častých chybách, které se stávají. Je na čase se na ně připravit!

Při prodeji nemovitosti nejde jen o sehnání zájemce o byt či dům, o prohlídku a o plácnutí si nad domluvenou cenou. Seznamte se se třemi situacemi, ve kterých nesmíte pochybit, abyste si to nezavařili, možná nenávratně.

Daň z nabytí nemovitých věcí už platí jen kupující

Pryč jsou doby, kdy jste se mohli s kupujícím domlouvat, kdo zaplatí daň. Mohli jste slevit ze svých požadavků a vyjít mu vstříc tím, že ji zaplatíte, případně se o ni podělíte. Od 1. listopadu 2016 nabyla účinnosti novela zákona, který toto řeší. A ta se o tom vyjadřuje dosti jasně – tuto daň platí kupující.

Kupní smlouva musí mít písemnou formu

Stokrát se můžete s kupujícím na čemkoli domluvit, ale co není na papíře, to v tomto případě neplatí. Kupní smlouva musí mít písemnou formu, bez výjimky. Také musí mít jisté náležitosti – například ztotožnění obou stran, kupní cenu a další. Oba podpisy – váš i kupujícího – musí ověřit notář, jinak smlouva neplatí.

Náš tip: S vytvořením smlouvy se raději obraťte na právníka. Vzor stažený z internetu je fajn jako jistá předloha, ale vy potřebujete kupní smlouvu na míru, která nebude mít ani tu nejmenší skulinku.

Peníze si předávejte přes advokátní úschovu

Že si po podpisu smlouvy předáte hotovost a půjdete si každý po svém? V žádném případě. Ideální je, když kupující složí peníze na speciální účet vybraného advokáta nebo notáře. Vy se k nim coby prodávající dostanete, jakmile dojde po podepsání kupní smlouvy k přiznání vlastnického práva k nemovitosti v katastru.

Tento způsob předání peněz je nejobvyklejší a nejspolehlivější. Nestane se, že by vás kupující jakkoli obelhal. Nejednou se totiž stalo, že prodávající kvůli své přílišné důvěře vůči kupujícímu přišel o nemovitost i o peníze.

Čtěte také: Podpisem smlouvy prodej nemovitosti nekončí

Spěchejte pomalu

Neuspěchejte celý postup prodeje nemovitosti, je dost možné, že by se vám to nepěkně vymstilo. Dejte si záležet nejen na prezentaci bytu či domu, ale i na správnosti následujících kroků.

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Při objednávce na 3 měsíce využijte slevy v celkové hodnotě 1.500,-Kč.


Další články

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Prodej nebo pronájem nemovitosti vám ušetří spoustu peněz. Na druhou stranu se ale musíte spolehnout jen sami na sebe a na vybrané pomocníky, jako je advokát nebo někdo, kdo rozšíří váš inzerát. Vyhněte se při tom těm nejčastějším chybám!